turkish english german arabic
Net Blog

Net Blog

SIFIR INKJET TARİH KODLAMA MAKİNESİ NEDİR?

Sıfır Inkjet tarih kodlama makinesi pek çok gıda, metal, plastik, ilaç sanayi ve kozmetik sektöründe üretilen ürünlerin üzerinde yer alan son kullanma tarihi, parti numarası, seri numarası, üretim tarihi, metraj bilgileri, raf ömrü ve firma bilgileri gibi ürün takip bilgilerinin ürün üzerine silinmeyecek şekilde kodlanmasını sağlayan endüstriyel cihazlar olarak kullanılmaktadır.

Inkjet Tarih Kodlama Makinesi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıfır Inkjet tarih kodlama makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Seçim yaparken üretim gereksinimlerini karşılamaya uygun olan bir makine seçilmesi gerekmektedir. Ucuz olanı seçmek kullanıcıya bir fayda sağlamamaktadır. Bunun yanı sıra pahalı olanı seçmekte gereken unsurları karşılamadığı sürece yine doğru bir tercih olmayacaktır. Tercih edilen makineye göre ekipman performansı, sarf malzemelerinin sayısı ve bakım hizmetleri gibi yan unsurlar da toplandığı zaman uygun fiyatlı olarak alınan makinenin maliyeti daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Bu sebeple alınacak olan makineye karar verilmeden önce kullanım alanına göre uygun olup olmadığına bakılması gerekmektedir.
           Son yıllarda sıfır Inkjet tarih kodlama makinesi alımı önemli ölçüde artış göstermektedir. Hem pratik olması hem de fiyat açısında her cebe uygun olacak şekilde fiyat aralığının bulunması talebi arttırmaktadır. Kullanım amacına uygun olacak şekilde bir makine tercih edilebilmesi için altı yönden analiz edilmektedir:
Inkjet tarih kodlama makinesi mürekkebinin yapışma ve genişletme özelliği;
 

Cihazın bakım ve kurulumu basit olması;

Baskı etkisinin tek bir seferde net ve eksiksiz olması;

Ortaya çıkabilecek gereksiz arızaları önlemek için performansının arttırılması;

Yazıcı üreticisinin kullanım öncesi prova yapması;

Cihazın maliyetinin makul olması. Sarf malzemelerinin fiyatına dikkat edilmesi gerekmektedir;

Satış sonrası kaliteli bir servis ve bakım olması.

Bu maddelere ek olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise kaliteli operatörler ile donatılması gerekmektedir. Çünkü makineden iyi bir verim alabilmek için 3 unsur önem kazanmaktadır. Bunlar makinenin kalitesi, tedarikçi servisinin iyi olması ve dikkatli bir operatördür. Tüm özelliklere dikkat edildiği takdirde seçilen cihazın kullanımı alıcı için çok daha verimli olacaktır.

 

INKJET YAZICI NEDİR?

Hayatımızın pek çok noktasında kullandığımız gıda, plastik, kozmetik sektöründe üretilen ürünler ilaç sanayi ve metal sektöründeki ürünlerin üzerlerinde yer alan tarih, raf ömrü, firma bilgileri ve seri numaralar gibi ürün takibinin yapılmasını sağlayan bilgilerin silinmeyecek şekilde üzerine işlenmesi işlemi Inkjet yazıcı sayesinde yapılmaktadır. 

Inkjet Yazıcı Nasıl Korunmalıdır?

               Inkjet yazıcı düzenli ve dikkatli kontrolleri ve temizlikleri yapıldığı takdirde daha verimli bir kullanım sağlamaktadır. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek siz de cihazınızı koruyabilirsiniz.

       1. Çözücü ve mürekkep seviyesine dikkat edilmeli devamlı kontrol altında tutulmalıdır. Seviye düşük olduğu zaman, prosedüre uygun şekilde zamanında ekleme yapılmalıdır.
 2. Mürekkep viskozitesinin normal seviyede olup olmadığını devamlı kontrol edilmesi gerekmektedir. Inkjet yazıcı mürekkebi oldukça önemli bir unsurdur. Mürekkep viskozitesinin yazıcıdan iyi bir verim alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır.
 3. Mürekkebin son kullanma tarihinin bitip bitmediği kontrol edilmelidir. Mürekkebin bir son kullanma tarihi bulunmaktadır ve bu tarih geçerse en kısa sürede yenisi temin edilmelidir. Çünkü tarihi geçmiş olan mürekkebin baskı kalitesine olumsuz yönde etkisi bulunmaktadır.
 4. Meme sistemini temiz tutulmalı ve kurulamasına dikkat edilmelidir. Makineyi açıp kapatırken otomatik temizleme uygulamalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 5.  Fan temizliği düzenli olarak titizlikle yapılmalıdır.

       6. Elektrik gözü kurulum ve sabitleme cihazı düzenli olarak dikkatle temizlenmelidir.
 7. Elektrik gözünün kurulum ve sabitleme cihazı ve yazıcı kafası düzenli olarak devamlı kontrol edilmelidir.

       8. Topraklama kablosunun bağlantısı ve güç kaynağı devamlı şekilde kontrol edilmelidir.

 

INKJET TARİH KODLAMA MAKİNESİ NEDİR?

     Inkjet tarih kodlama makinesi hayatımızda pek çok alanda kullandığımız ürünlerin üretim safhasında yer alan endüstriyel bir cihazdır. Son kullanma tarihi, ürün bilgileri ve firma bilgileri gibi çeşitli bilgilerin ürün ambalajları üzerinde yer almasını sağlamaktadır. Pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Inkjet Tarih Kodlama Makinesi Kullanılan Sektörler

     Inkjet tarih kodlama makinesi günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürünün üretilme noktasında arka planda hayatımızı kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Kullanıldığı sektör yelpazesi oldukça geniştir. Kullanıldığı sektörler şunlardır:

 • Süt ve süt ürünleri
 • Et ve et ürünleri
 • İçecek
 • Şekerleme
 • Dondurulmuş hazır gıda
 • Kablo, boru ve profiller
 • Otomotiv
 • Kozmetik ve ilaç
 • Elektrik – Elektronik
 • Paketlenmiş diğer gıdalar
 • Kimya ve Plastik

 

INKJET SARF MALZEMELERİ NELERDİR?

Inkjet sarf malzemeleri yazıcının kullanımı ve bakımı için gerekli olan malzemelerdir. Yazıcının kullanım ömrünü uzatmak ve yeterli verimi alabilmek için seçilen sarf malzemelerin kalitesi de oldukça önemlidir.

Sarf malzemelerinin kullanım alanları farklıdır ve çeşitlilik göstermektedir.

Temizleme solventi: yazıcı kafalarında oluşan mürekkep lekelerini temizlemek ve tekrardan kullanıma hazırlamak için kullanılan bir sarf malzemesidir. Temizliği düzenli ve doğru şekilde yapılan yazıcılarından daha verimli çalışma performansı alınmaktadır.

İnceltici: yazıcının çalışma değerlerinde olan viskozite değerinin ayarlanabilmesi için mürekkebin içine eklenen bir sarf malzemesidir.

Mürekkep ink : Yazıcının içerisinde eklenen mürekkeptir. Gıda, kozmetik, ilaç ve pek çok sektörde kullanılan yazıcıların ürünlerin üzerinde gerekli bilgilerin işlenmesini sağlan sarf malzemesidir.

Sarf malzemeleri yazıcının modeline ve kullanım alanına göre seçilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi alabilmek için bize ulaşabilirsiniz.